Online Screen Recorder

Μουντιάλ 2010: Ισόπαλη η πρεμιέρα (VIDEO)

0
Μοιράστηκαν τα γκολ και τους βαθμούς η διοργανώτρια Νότια Αφρική και το Μεξικό στο εναρκτήριο ματς του 19ου Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου. Το τελικό 1-1 μάλλον αδικεί την ομάδα της κεντρικής Αμερικής, παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 90΄.

Το ματς είχε ρυθμό και πολλές φάσεις, ικανοποιώντας αναμφίβολα τους 75.000 θεατές. Οι Μεξικανοί ήταν καταφανώς ανώτεροι στα πρώτα 40 λεπτά και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να πρηγηθούν, ενώ οι Νοτιοφρικανοί φάνηκαν μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο του α' μέρους. Οι Μεξικανοί μπήκαν και πάλι πιο ζωηρά στην επανάληψη, ωστόσο σε μια τέλεια αντεπίθεση η ομάδα των διοργανωτών άνοιξε το σκορ στο 55΄ με θαυμάσιο διαγώνιο σουτ του Τσαμπαλάλα. Ωστόσο, οι Λατινοαμερικανοί ήταν καλύτερη ομάδα, αυτό ήταν φανερό. Πίεσαν στη συνέχεια και στο 79΄ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κοντινό πλασέ του Μάρκες. Πάντως, οι γηπεδούχοι παραλίγο να πάρουν τη νίκη στο 90΄, αφού το πλασέ του Μφέλα βρήκε το δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 55' Τσαμπαλάλα - 79' Μάρκες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ραβζάν Ιρμάτοφ (Ουζμπέκος)